Siła uśmiechu

Siła uśmiechu

Rzadko kiedy myślimy o uśmiechu, śmiejemy się spontanicznie. Powody są różne: gdy usłyszymy dowcip,
gdy spotkamy znajomego na ulicy, gdy tulimy w ramionach dziecko. Chociaż na świecie istnieje tysiące kultur, obyczajów, to uśmiech jest międzynarodowy i wszędzie oznacza to samo.
Ludzie postrzegają tych, którzy się uśmiechają, za bardziej pewnych siebie i atrakcyjnych. Uśmiech przyciąga
i jest zaraźliwy. Pozwala przełamać lody i wytworzyć przyjazną atmosferę. O wiele łatwiej jest wtedy negocjować czy prowadzić rozmowy biznesowe.
Wiesz, że uśmiech może także poprawić Twoje zdrowie? To już zostało dowiedzione naukowo. Gdy się śmiejesz, w organizmie podnosi się poziom serotoniny i uwalniane są endorfiny. Wpływa to na lepsze samopoczucie, doskonały humor. Zmniejsza się nawet odczuwanie bólu. Wygląda na to, że śmiech jest najbezpieczniejszym
i najprostszym lekiem, który możemy, a nawet powinniśmy stosować jak najczęściej!
To nie koniec dobrych nowin. Naukowiec Mark Stibich z Columbia University wykazał, że śmiech może również łagodzić pewne symptomy stanów chorobowych, takich jak problemy z trawieniem czy wysokie ciśnienie krwi.
A teraz prawdziwy hit. Ludzie, którzy się śmieją, żyją dłużej. Dosłownie. W 2010 roku naukowcy z Wayne State University wykazali związek między częstotliwością i intensywnością uśmiechu a długością życia bejsbolistów. Wykorzystali do tego album z roku 1952, gdzie znalazł się spis i zdjęcia bejsbolistów. Okazało się, że zawodnicy, którzy na fotografiach prezentowali bardzo szeroki uśmiech, żyli średnio 5 lat dłużej od tych, którzy wcale
(lub ledwie) się uśmiechali! Nawet gracze, których twarz zdobił lekki uśmiech, żyli nieco dłużej niż ci, którzy nie uśmiechali się w ogóle.
Z uśmiechem na twarzy łatwiej też przegonić zły humor. Uśmiechaj się jak najczęściej – będziesz nie tylko
ładniej (i młodziej) wyglądać, ale także żyć dłużej i zdrowiej!

insta

@gsh_polska