W przeciwieństwie do Immunocalu białka siary praktycznie nie zawierają cystyny. Cystyna ma krytyczne znaczenie dla funkcjonowania układu odpornościowego. Chociaż kwas żołądkowy nie wpływa na czynniki wzrostowe obecne w siarze (w tym IGF-1, insulinopodobny czynnik wzrostowy 1), badania opublikowane przez producenta siary (Vital Health News, 1998, str. 7) wykazały, że „efektywność czynników immunologicznych obecnych w siarze zmniejsza się pod wpływem kwasu żołądkowego”. Chociaż czynniki wzmacniające odpowiedź immunologiczną obecne w siarze są często „preferowane jako pojedyncze izolowane czynniki immunologiczne” (tak jak interferon, który może wywoływać niepożądane skutki uboczne), nie wykazano, aby siara była lepsza od izolowanych niezdenaturowanych białek serwatkowych, takich jak bioaktywne białko serwatkowe produktu Immunocal.
Siara (która jest wytwarzana przez gruczoły sutkowe w ciągu pierwszych 26 godzin po porodzie) składa się głównie z immunoglobulin i pewnej ilości laktoferryny. Zgodnie wynikami eksperymentów laboratoryjnych oraz badań klinicznych przeprowadzonych w Niemczech, mimo że suplementacja siarą prowadziła do umiarkowanego wzmocnienia funkcji immunologicznych u części pacjentów, wzmocnienie to nie było statystycznie istotne (p=ns). Postulowany mechanizm działania siary zakłada międzygatunkowe przekazywanie czynników immunologicznych, jednakże nie zostało to potwierdzone klinicznie. Większość dowodów efektywności działania siary ma charakter anegdotyczny, opiera się nie tyle na dowodach naukowych, ale na świadectwie wystawionym przez użytkowników. Ponieważ podstawowy mechanizm działania układu immunologicznego obejmuje stymulację syntezy (produkcji) glutationu, niemal całkowita nieobecność prekursorów glutationu we frakcji immunoglobulinowej z siary może wyjaśniać ten relatywny brak wpływu.
W odróżnieniu, bioaktywne białko serwatkowe, takie jak Immunocal, zawiera znaczące ilości termolabilnych (wrażliwych na działanie wysokiej temperatury) białek, które są bogate w cystynę i glutamylocystynę (znane jako prekursory glutationu). Immunocal był oceniany w licznych badaniach klinicznych, które wykazały statystycznie istotny wzrost poziomu glutationu i wskaźników immunologicznych (takich jak współczynnik CD4:CD8).
Siara może działać dobroczynnie jako uzupełnienie dla bioaktywnego białka serwatkowego, ale dane kliniczne są zdecydowanie bardziej przekonujące w przypadku bioaktywnego białka serwatkowego.